Megújult weboldalaink Hűtés, fűtés szellőztetés, illetve szellőztető rendszerek témakörében a linkre kattintva érhetőek el.
Aktuális ajánlatainkért keresse hfsz.hu weboldalunkat!
A termékkínálat itt tekinthető meg
Az épület légtömör külső burkának megteremtése az energetikai szemléletű felújítás egyik fontos célkitűzése, mert ez teszi lehetővé a hőveszteségek korlátok közé szorítását és azoknak a nedvesség okozta károknak az elkerülését, amelyek a páralecsapódás következtében alakulnak ki az épület szerkezetén. Másrészt viszont a házban lévő levegőt rendszeresen cserélni kell, hogy a belső terekből eltávolítsuk a nedvességet és a levegőben lévő káros anyagokat és belégzésre alkalmas, friss, nem használt levegőt juttassunk oda be. Az energiaveszteségekre való tekintettel nem jó, ha a levegőcsere túl intenzív, a megfelelő levegőminőség érdekében azonban túlságosan kis mértékű se legyen.
Mivel felújított épületekben megszűnik az ablakok hézagain és a tömítetlenségeken át kialakuló levegőcsere, a kisenergiájú házban és a jól szigetelt régi épületekben más módon kell gondoskodni a levegő szabályozott cseréjéről. Egy mechanikus hővisszanyerős szellőztető berendezés (1. ábra) mentesíthet bennünket az alól a feladat alól, hogy ebből a célból rendszeres időközökben kinyissuk és becsukjuk az ablakokat.
1. ábra Hővisszanyerős szellőztető rendszer
Mennyi levegőre van szükségünk? Azért szellőztetünk, hogy kellemesen érezzük magunkat és megelőzzük a levegőben lévő káros anyagok által okozott egészségi ártalmakat.
A szükséges levegőcsere mértékét a következő tényezők határozzák meg:
- a verejtékezésből keletkező, valamint a növények, a főzés, ruhaszárítás stb. által okozott nedvességet el kell vezetni;
- a helyiségek C02 koncentrációja, amely a lélegzés következtében nő, ne haladja meg a 0,1 térfogat értéket (az ún. Pettenkofer-határt);
- a megszokottól eltérő használat (dohányzás, összejövetelek stb.) esetén a levegőcserét növelni kell;
- az építőanyagokból és a bútorokból a belső levegőbe kerülő káros anyagokat (p1. nitrogén-oxidok, aldehidek, oldószerek, finom por, az építőanyagokból és a talajból felszabaduló radongáz) friss levegő hozzáadásával annyira fel kell hígítani, hogy koncentrációjuk semmilyen aggodalomra ne adjon okot.
Az első három pont esetén a használat módja és időtartama az, amely meghatározza a szükséges levegőcserét. Azt a járulékos levegőszennyezést, amelyet az építőanyagok és berendezési tárgyak károsanyag-kibocsátása okoz, a lakók csak az építés során vagy a berendezés megvásárlása alkalmával tudják befolyásolni, még pedig az anyagok körültekintő megválasztásával. Ahol nem lehet elkerülni, ill. kiküszöbölni az ilyen szennyezéseket, ott felétlenül a levegőcserenövelésére van szükség. Minden bent tartózkodó személyre minimum 30 m3/h levegőcserét kell számítani. Közepes fizikai tevékenység esetén ez a levegőmennyiség elég ahhoz, hogy egyrészt a C02 koncentrációt 0,1 térfogat%-nál kisebb értéken tartsuk, másrészt a nedvességtartalmat elfogadható mértékűre csökkentsük.
Fürdőszobákban, konyhákban és vécékben kellő mennyiségű levegő elszívásáról kell gondoskodni, hogy el lehessen távolítani a szagokat és a káros anyagokat.
A megfelelő légcsere biztosításának módja a hagyományos, ablak-és ajtónyitásos, kereszthuzatot biztosító természetes szellőztetés. Ennek a régi módszernek a nagy hátránya a rövid időszak alatti nagy mennyiségű túlzott mértékű légcsere (n=10-15 1/h) kialakulása, melynek következtében a lakás, ház energiafelhasználása megnő, hiszen a nagy légcseréből adódóan a lakás falai és levegője gyorsan lehűl, mely a fűtési rendszer számára rengeteg többletfűtési energiába kerül, míg visszafűti a szobákat a megkívánt léghőmérsékletre. A megoldást a hővisszanyerős szellőztető rendszer nyújtja, mely folyamatos üzemben képes biztosítani a szükséges légcserét az egyes helyiségekbe. A hővisszanyerős szellőztető rendszernek is van energiafelhasználása, a hővisszanyerős szellőztető berendezés befúvó és elszívó ventilátorának villamos fogyasztásából adódóan. Ennek a fogyasztása azonban jóval kisebb mértékű, mint a fűtési rendszernek a többletfogyasztása az ablak-és ajtónyitásos, kereszthuzatot biztosító természetes szellőztetés utáni felfűtésből adódóan. A mai jobb minőségű hővisszanyerős szellőztető rendszerek magas hatásfokú hővisszanyerőt tartalmaznak, melyek a távozó levegő hőjét hatékonyan hasznosítják, és a külső levegő -15°C hőmérsékletéig képesek üzemelni.
Árajánlat kérés:
tel.: 0036-20-362-8452
e-mail: drkassaimiklos@klima-pest.hu
Dr. Kassai Miklós PhD.
okl. gépészmérnök
Épületgépész tervező
(Kamarai szám: GT 13-14036)
Energetikai Tanúsító
(Kamarai szám: 13-50642)